اینستاگرام ویرا تجارت مایان
تهران- پل آزمایش - بزرگراه جلال آل احمد غربی - ساختمان نوژن
مطالب مرتبط

پروفرما

پروفرما

پروفرما چیست؟

پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که توسط فروشنده صادر می گردد و مندرجات آن شامل نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما، مبدا کالا است.

سیاهه اولیه ای است که قبل از انجام معامله از طرف فروشنده صادر می شود و مشخصات کالا را عنوان می کند . پیش فاکتور پیشنهاد قطعی فروشنده در مورد فروش کالا با قیمت عنوان شده  ظرف مدت معینی می باشد.

سایر مندرجات پروفرما

ORIGIN– کالا ساخت چه کشوری هست

VALIDITY– پروفرما تا چه تاریخی اعتبار دارد

پروفرما چیست

پروفرما یا پیش فاکتور رایج ترین شکل قرارداد خرید و فروش در بازرگانی بین الملل است که یک قرارداد محسوب نمی شود ولی تبدیل به یک قرار داد خواهد شد. در حقیقت پروفرما یک پیش فاکتور فروش یا یک پیشنهاد قطعی فروش است که باید در آن قیمت های اعلا شده پایدار و بدون قید و شرط باشد. پروفرما علاوه بر اینکه یک پیشنهاد قطعی فروش است، حاوی همه شرایط فروش خارجی نیز است و هنگامی که مورد قبول و تایید قرار گرفت، تبدیل به یک قرارداد می شود.

معمولا، فروشندگان خارجی پیش فاکتور فروش را به نام سفارش دهندگان خارجی یا نمایندگی های فروش خود در خارج صادر میکنند. غالبا خریداران یا واردکنندگان کالا به چنین سندی نیاز دارند تا اولا شرایط پیشنهادی فروشندگان را ارزیابی کنند، ثانیا مجوزهای لازم را برای وارد کردن کالا اخذ کنند و ثالثا بتوانند ارز لازم را برمبنای پروفرما خریداری کنند.

گاهی ممکن است این سند به صورت دعوتنامه ای از خریدار برای سفارش کالا باشد. در هر صورت پیش فاکتور شکل واحدی ندارد ولی حاوی اطلاعات کمی و کیفی کالا مانند، قیمت واحد و قیمت کل کالا با قید مدت اعتبار و در صورت لزوم هزینه های مربوط به کرایه حمل، بیمه و شرایط پرداخت قیمت کالا می باشد. پیش فاکتور با فاکتور فروش تفاوت اصلی دارد، به این صورت که فاکتور فروش در پاین انجام قرارداد فروش از طرف فروشنده صادر می شود در حالی که پیش فاکتور در شروع انجام داد و ستد ارسال می شود.

سیاهه تجاری (فاکتور)

سیاه تجاری سندی است که صادر کننده بعد از فروش و حمل کالا، با رعایت قوانین و مقررات تجاری کشور وارد کننده به نام وارد کننده یا نماینده ی بازرگانی صادر می کند و به همراه سایر اسناد به طور مستقیم یا غیر مستقیم که از طریق بانک کارگزار و طبق قرار داد دو طرفه برای وارد کننده می فرستد. به این دلیل که مقدار دقیق کالا، زمانی که اماده ی حمل شد، مشخص است که لاز است سیاه تجاری در این زمان تنظیم شود.

کار کرد های اساسی فاکتور عبارتند از:

  • بررسی محموله توسط ماموران گمرک در محل صدور
  • بررسی محموله توسط ماموران گمرک در محل ورود
  • بررسی محموله توسط خریدار به هنگام دریافت کالا
  • پرداخت پول کالا توسط خریدار

سیاهه تجاری، تنها سند حملی است که باید در آن مشخصات حمل کالا به طور کامل و دقیق توصیف شود. سایر اسناد ممکن است مشخصات کالا را به طور کلی توصیف کنند ولی در این سند باید همه جزییات کالا را نیز توصیف کند. دقیقا آنچه که در پروفرما(پیش فاکتور) و ضائم آن است و توسط اسنادی که به فروشنده ابلاغ شده است باید در فاکتور قید شود.

فاکتور تجاری اداری به 2 نوع فاکتور گواهی شده و کنسولی می باشد.

فاکتور گواهی شده، فاکتوری است که به وسیله مقامی ذیصلاح مانند اتاق بازرگانی محل تایید شده باشد. در صورتی که ارزش کالا مورد تایید قرار گیرد گواهی ارزش نامیده می شود.

فاکتور کنسولی، در دنیا مرسوم است که سیاهه تجاری را به تایید کنسول گری کشورشان در مبدا برسانند و علت این امر این است که کنسولگری ها از قیمت های جاری بازار آگاهی دارند. از این رو سیاهه ای که مورد تایید مقامات کنسولی کشور خریدار قرار می گیرد تا مشخص شود کالای مذکور قانونا اجازه ورود به کشور را دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره رایگان

"*" indicates required fields