اینستاگرام ویرا تجارت مایان
تهران- پل آزمایش - بزرگراه جلال آل احمد غربی - ساختمان نوژن
مطالب مرتبط

شماره کوتاژ گمرک چیست | کاربرد آن چیست ؟

شماره کوتاژ گمرک چیست؟

برای اینکه بفهمیم کلبه چیست باید بگوییم که در مراحل اولیه ترخیص از گمرک، شماره ای برای کالا یا کالای وارداتی صادر می شود که به آن شماره کلبه می گویند. از دیگر نام هایی که برای کلبه ها استفاده می شود می توان به شماره سریال خانه و شماره سریال آگهی اشاره کرد. از این شماره منحصر به فرد برای استعلام محصول از این مرحله به بعد استفاده می شود. این یک شماره منحصر به فرد است که به کالاها در سیستم گمرک EPL اختصاص داده شده است. یعنی پس از اظهار کالا در سامانه EPL (لیست بسته بندی الکترونیکی) بلافاصله فرم اظهارنامه بسته می شود و شماره پلیس ویژه و منحصر به فرد به اظهارنامه مربوطه تعلق می گیرد. به چنین آگهی ای کلبه می گویند و زمانی که برای صادرات صادر می شود به آن کلبه صادراتی نیز می گویند. گاهی اوقات شماره فوق را شماره سریال خانه، شماره اختصاصی یا شماره نقل قول می نامند. اظهارنامه صادراتی در سطح سامانه خودکار گمرک از همه لحاظ منحصر به فرد است.

کاربرد کوتاژ چیست؟

  • زمان پس از خروج کالا را بررسی کنید
  • مجوزهای پیگیری تا زمان ارسال و خروج کالا
  • شما می توانید روند ترخیص کالا از صفر تا صد و حتی تحویل به انبار را پیگیری و نظارت کنید
  • مراجعه به گمرک برای اعتراض یا شرکت در مراجع گمرکی

در تمام مراحل ترخیص، به شماره هشت رقمی کلبه نیاز دارید.

کاربردهای کوتاژ صادراتی چیست؟

کوتاژ صادراتی در واقع رشته اظهارنامه هایی است که برای کالاهای صادراتی استفاده می شود. این کلبه برای واردات و صادرات استفاده می شود. یعنی در مواردی که نیاز به واردات کالا برای صادرات دارید از شما این شماره را می خواهند.

در حالی که ممکن است شرکت‌های صنعت کلبه‌های صادراتی همچنان رقابتی‌تر باشند، اما همچنان باید با شرکت‌های دیگر رقابت کنند، چه دیگر بازیگران صنعت کلبه یا شرکت‌های بزرگتر. این باعث می شود از فناوری های جدیدی استفاده کنند که کارایی و بهره وری را بهبود می بخشد. آنها همچنین باید برای منابع نیروی کار رقابت کنند که می تواند با توسعه بیشتر کشور و افزایش دستمزدها مشکلات جدیدی ایجاد کند.

روند دریافت کد کوتاژ

یکی از مهمترین مراحل در فرآیند ترخیص کالا، ثبت اظهارنامه گمرکی است. با توجه به الکترونیکی شدن تشریفات گمرکی، اظهارنامه در سامانه EPL ثبت می شود و به محض قفل شدن اطلاعات در این سامانه، شماره خاصی به کالاهای اظهار شده تعلق می گیرد که به آن رشته اظهارنامه یا شماره کلبه می گویند. پس از این مرحله برای ردیابی کالا باید شماره کلبه را ارائه دهید زیرا ماموران گمرک کالای شما را با شماره کلبه شناسایی می کنند. این شماره با ثبت اظهارنامه دریافت می شود و با درج آن در اظهارنامه می توانید شماره سریال آن را دریافت کنید.

برای ثبت اظهارنامه به چه مدارکی نیاز است؟

یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا، تنظیم و ثبت اظهارنامه می باشد. از جمله مدارک مورد نیاز برای تنظیم اظهارنامه می توان به کارت بازرگانی، بارنامه، بیمه نامه، مجوز، اظهارنامه قطعی واردات، گواهی مبدأ، گواهی خرید، فاکتورهای فروش، مجوزهای ثبت سفارش و سایر مجوزهای لازم برای تنظیم اظهارنامه اشاره کرد. کالاها و غیره اخذ پروانه بهره برداری مدرک لازم برای دریافت اظهارنامه می باشد. پس از تنظیم اظهارنامه بر اساس نوع کالای تجاری و بازرگانی مبلغی برای ثبت آن دریافت می شود.

این مبلغ توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی پرداخت می شود، پس از طی این مراحل کالا توسط بازرسان شرکت نظارت و بررسی می شود و در صورت عدم مغایرت ترخیص کالا صادر می شود. پس از گذراندن این مراحل و مراحل اداری، صندوقدار با ثبت کد تصدیق مبلغ فیش صادره را مطابقت می دهد و در صورت عدم مغایرت، پروانه گمرکی صادر می شود. پس از آن مسئول اداره مجوز صادر شده را مهر و امضا می کند و به صاحب کالا تحویل می دهد. پس از انجام این مراحل می توان کالا را ترخیص کرد.

خلاصه مقاله

پس از اظهار کالا در گمرک، سیستم EPL بلافاصله اظهارنامه یا به اصطلاح خانه را می بندد و در عین حال یک عدد هشت رقمی منحصر به فرد به اظهارنامه اختصاص می دهد که شماره سریال منحصر به فرد اظهارنامه یا شماره کلبه است. یا صادرات به کلبه معروف است.

استعلام شماره کلبه، ثبت کلبه، کد کلبه، شماره کلبه گمرکی، ارز کلبه در صنعت صادرات و واردات استفاده می شود. کلبه در سیستم خودکار گمرک کاربردهای زیادی دارد مثلا اگر قصد اعتراض به کمیسیون های گمرکی را دارید باید ثبت نام کنید و تقدیرنامه دریافت کنید.

در مقاله بالا به طور خلاصه توضیح دادیم که کلبه چیست و چه کاربردهایی دارد. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه می توانید با مشاورین یا کارشناسان ویرا مایان تجارت تماس بگیرید تا به سوال شما پاسخ دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره رایگان

"*" indicates required fields