اینستاگرام ویرا تجارت مایان
تهران- پل آزمایش - بزرگراه جلال آل احمد غربی - ساختمان نوژن
مطالب مرتبط

تعیین ارزش و تعرفه پایه کالا‌های وارداتی

تعیین ارزش و تعرفه پایه کالا‌های وارداتی

ارزش و تعرفه کالا چیست؟

در زمینه انجام تجارت بین المللی ممکن است با مشکلاتی مانند تعیین ارزش کالا یا تعیین تعرفه کالا مواجه شده باشید و یا شاید به تازگی وارد این حوزه شده باشید و بخواهید با این موضوعات مهم و پرکاربرد در این زمینه آشنا شوید. از فعالیت های تجاری به طوری که بتوانید با چشم اندازی گسترده تر به تجارت بپردازید و در مدت زمان کوتاهی به سودهای کلان برسید. بنابراین، اگر شما هم می‌پرسید که تعیین ارزش و تعرفه کالا چیست یا این کار چگونه انجام می‌شود، می‌توانید در این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه موضوع مهم تعیین ارزش و تعرفه کالا شوید، نحوه محاسبه ارزش و تعرفه با انواع مختلف کالا آشنا شوید.

تعیین ارزش و تعرفه کالا چیست؟ ابتدا باید توضیح داد که تعیین ارزش و تعرفه کالا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سؤالات باید بگوییم که تعیین ارزش و تعرفه کالا در حساب های گمرکی کالاهای وارداتی از اهمیت زیادی برخوردار است، از این رو به آن ارزش گمرکی کالا نیز می گویند. اما به طور کلی ارزش یا تعرفه کالا مجموعه هزینه هایی است که صاحب کالا پرداخت می کند که عبارت است از هزینه های کالا در زمان خرید از مبدا، هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه و سایر هزینه ها از زمان خرید کالا تا زمانی که شامل ورود به اولین گمرک کشور می شود.

بر این اساس می توان گفت تعیین ارزش و تعرفه کالا برای کاهش هزینه ترخیص کالا از گمرک بسیار حائز اهمیت است و از این رو لازم است تجار قبل از هر اقدامی در زمینه تعیین ارزش و تعرفه کالا توجه داشته باشند. واردات کالا حساب را با دقت انجام دهید.

روش های مختلفی برای محاسبه یا تعیین ارزش و تعرفه کالا وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها اشاره می کنیم; اما به طور کلی برای تعیین ارزش کالا و نرخ تعرفه، همیشه نیاز به فاکتورهای صاحب کالا برای برآورد هزینه های خرید کالا، هزینه بیمه، هزینه حمل و نقل و سایر هزینه ها داریم که معمولا در گمرک بر مبنای یکسان نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اعلام، از فهرست خریدها یا سایر مدارک ارائه شده توسط صاحب کالا به گمرک تعیین می شود.

روش های تعیین ارزش و تعرفه کالا

همانطور که گفته شد تعیین ارزش و تعرفه کالا یک رویه مهم و ضروری در انجام تجارت بین المللی در زمینه واردات کالا می باشد که در صورت عدم توجه به آن می تواند هزینه های شما را افزایش داده و موجبات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. از زیان های مالی بنابراین لازم است قبل از هر اقدامی در زمینه واردات کالا، ارزش و تعرفه کالاهای وارداتی خود را مشخص کرده و این فرآیند را با دقت بسیار انجام دهید.

ارزش کالا به عوامل مختلفی از جمله کیفیت، کشور سازنده و تولید کننده، هزینه حمل و نقل از کشور مبدا تا کشور مقصد، هزینه بیمه و باربری و … صاحب کالا یا بررسی لیست خرید و قیمت تمام شده دقیق.

به طور کلی برای تعیین ارزش و تعرفه کالا سه راه وجود دارد که بازرگانان می توانند بر اساس نیاز خود یکی از این سه روش را انتخاب کرده و ارزش و تعرفه کالای وارداتی خود را تعیین کنند:

  • تعیین ارزش و تعرفه کالا بر اساس فاکتور صاحب کالا

در این روش بر اساس هزینه های ثبت شده در فاکتور صاحب کالا، ارزش و تعرفه کالا تعیین می شود، زیرا کلیه هزینه های پرداختی اعم از خرید کالا در کشور مبدا تا هزینه های پرداخت شده برای آن حمل و نقل ایمن به اولین گمرک کشور مقصد در این فاکتورها ثبت می شود بنابراین ارزش کالا را می توان بر اساس این اسناد به راحتی محاسبه کرد.

  • تعیین ارزش و تعرفه کالا با استفاده از سامانه TSC و سوابق ارزش

TSC که معمولاً با نام کد شناسایی محصول شناخته می شود، یک کد چهار رقمی است که عموماً بر اساس مشخصات فنی، فیزیکی، شیمیایی و معمولی کالاها شناسایی می شود و با استفاده از این کد به راحتی می توان ارزش کالاهای مختلف را بررسی یا محاسبه کرد.

سامانه TSC وب سایتی به نشانی tsc.irica.co است که حاوی بانک اطلاعاتی کاملی از ارزش کالاهای تولیدی و تجاری است و توسط گمرک کشور راه اندازی شده است. بازرگانان می توانند با مراجعه به این سامانه به راحتی ارزش کالاهای مختلف را بررسی کنند، زیرا ارزش و تعرفه کالاهای مختلف در این سامانه از پیش تعیین شده است و به طور کامل دسته بندی شده و در دسترس کاربران است.

  • تعیین ارزش و تعرفه کالا با ارائه درخواست کتبی در گمرک

آخرین راه محاسبه یا تعیین ارزش کالا مراجعه به گمرکات کشور و ارائه درخواست کتبی برای تعیین تعرفه و ارزش کالای وارداتی است. در این صورت با کمک اداره گمرک، ارزش کالا مطابق با حقوق گمرکی، سود بازرگانی و شرایط ورود کالاهای خریداری شده توسط واردکنندگان تعیین می شود.

بهترین-روش-برای-محاسبه-و-تعیین-ارزش-و-تعرفه-کالا-چیست؟

بهترین روش برای محاسبه و تعیین ارزش و تعرفه کالا چیست؟

پس از بررسی ها و مطالعات مختلف در زمینه های مختلف تجارت بین الملل، باید بگوییم که سه روش معرفی شده در این مقاله، سه روش اصلی و اساسی در تعیین ارزش و تعرفه کالا می باشد. اما یک راه مطمئن و بدون نگرانی برای تعیین ارزش و تعرفه کالا مراجعه به شرکت های فعال در زمینه بازرگانی است تا بتوانید به راحتی و در کمترین زمان کالای وارداتی خود را قبل از شروع فعالیت بازرگانی ارزیابی و نتیجه را مشخص کنید. هزینه های اولیه و سرمایه برای انجام فعالیت های تجاری شما.

شرکت بازرگانی ویرا تجارت مایان یکی از شرکت های فعال در زمینه ارائه خدمات بازرگانی به تجار داخلی و خارجی است که علاوه بر مشاوره و راهنمایی در زمینه محاسبه ارزش کالاهای وارداتی، در زمینه ترخیص و حمل و نقل کالا نیز فعالیت می کند، می تواند به شما در صادرات یا واردات کالا و فعالیت های مختلف دیگر در زمینه های بین المللی و داخلی کمک کند.

این شرکت با استفاده از مشاوران و کارشناسان مجرب در زمینه های مختلف اقتصادی به راحتی می تواند شما را در تعیین ارزش و تعرفه انواع کالاهای وارداتی یاری رساند و با راهنمایی های خود در کاهش هزینه های ترخیص کالا از گمرک موثر باشد. بنابراین اگر شرکتی تازه تاسیس دارید و یا به تازگی فعالیت خود را در زمینه واردات کالا شروع کرده اید، می توانید برای تعیین ارزش و تعرفه کالا به این شرکت و کارشناسان آن در این زمینه مراجعه کنید.

همچنین یک نکته مهم این است که تعیین ارزش و تعرفه کالا یک فرآیند اقتصادی، علمی و حسابی است که باید با این فرآیند و فرآیند ریاضی آن آشنا باشید. بنابراین دانش تخصصی این فرآیند در دسترس کسی نیست و فرآیندی زمان‌بر است و برنامه‌های کاری افراد فرصت یادگیری و درک این فرآیند علمی را با دقت و حوصله بیشتری به آنها نمی‌دهد، بنابراین بهترین راه برای تعیین ارزش کالا به افرادی اطلاق می شود که در این رشته تحصیل کرده اند و تحصیلات و دانش کافی دارند.

در نتیجه بهترین راه برای تعیین ارزش کالا و تعرفه همیشه مراجعه به کارشناسان مجرب و تحصیل کرده شرکت های بازرگانی مثل ویرا تجارت مایان است تا بتوانیم کالاهای مختلف را ارزش گذاری کنیم و در کمترین زمان و با کمترین هزینه فعالیت های تجاری خود را گسترش دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره رایگان

"*" indicates required fields