اینستاگرام ویرا تجارت مایان
تهران- پل آزمایش - بزرگراه جلال آل احمد غربی - ساختمان نوژن
مطالب مرتبط

پته گمرکی چیست | نمونه |تخلفات | مزایا

پته گمرکی چیست

اگر به دنبال سریع ترین راه برای ترخیص گمرک هستید، کوپن گمرکی انتخاب خوبی است. به یاد داشته باشید که تنها زمانی می توانید کالای خود را ترخیص کنید که کالای وارداتی از نظر کمیت و ارزش کالا نباشد. کالاهایی که با علامت گمرکی ترخیص می شوند باید برای مصرف در واحدهای تولیدی و دانشی یا موسسات تحقیقاتی وارد کشور شوند.

پته گمرکی چیست؟

فاکتور گمرکی سندی برای خروج کالا از گمرک بدون ثبت سفارش است. زمانی که کالای وارداتی از نظر کمیت و ارزش کالای تجاری نباشد و فقط برای مصرف در کارخانه ها یا موسسات تحقیقاتی وارد کشور شود، می توان آن را به صورت بتا ترخیص کرد.
به یکی از سریع ترین روش های ترخیص کالا از گمرک تبدیل شده است. به طوری که کالا پس از دریافت فاکتور انبار و طی مراحل لازم جهت صدور گواهی (اخذ مجوز در صورت لزوم و انجام تشریفات گمرکی) و سپس تحویل به مشتری ظرف چند ساعت از گمرک ترخیص شود. خفاش به دو دسته مسافری و تجاری تقسیم می شود.

چه کالاهایی پته گمرکی می شوند؟

  • کالاهای ورودی به گمرک در صورتی که از نظر تعداد، ارزش، حجم و وزن تجاری نباشد و به صورت نمونه وارد شود، قابل ترخیص به عنوان علامت گمرکی می باشد. ترخیص کالاهای مسافری که محدودیت مالی مشخصی دارند، برای خروج کالا از گمرک سندی همانند بلیط صادر می شود.
  • مجوز ترخیص کالاهای غیرتجاری از نظر قیمت و کمیت و در نظر گرفته شده برای مصرف در واحدهای تولیدی به تشخیص نهاد گمرک و پس از اخذ مجوزهای لازم صادر می شود. اما دستمزد محل ورود این کالاها باید پرداخت شود. این نوع کالاها که در گمرک غیرتجاری شناخته می شوند نیازی به اظهارنامه گمرکی و کارت بازرگانی ندارند.
  • برای کالاهای وارداتی با ارزش کمتر از 1000 دلار، اشخاص حقیقی می توانند (با دو شرط 1- عدم ممنوعیت و 2- تجاری نبودن) و برای شرکت های تولیدی یا دانش بنیان تا سقف 2000 دلار کالا را بدون کارت بازرگانی ترخیص کنند. به دستور کارگزار فنی گمرک یا رئیس اداره در صورت لزوم دستور صدور مجوز مسافر برای ترخیص کالا از گمرک را صادر می کند. به منظور ترخیص قطعات ماشین آلات، دستیاران فنی می توانند تا سقف 20000 دلار کالا را بدون نیاز به اخذ مجوز ثبت محموله به صورت مسافر نامه و تجارت نامه ترخیص کنند.

ارزش و حجم کالا برای صدور پته گمرکی

هیچ محدودیتی برای ارزش گواهی گمرکی وجود ندارد، گواهینامه نوعی مجوز گمرکی است که باید با اظهارنامه و اطلاعات مختصرتر از اظهارنامه ترکیب شود. در ماده ۴۰ بند ب قانون امور گمرکی آمده است که کالاهای مسافری، هدایا و سوغات و نیز نمونه های تجاری با صدور گواهی به تشخیص گمرک ترخیص می شود. همانطور که مشاهده می شود محدودیت ارزش گواهی قابل صدور به تشخیص گمرک است و معمولاً با زمان و شناسایی گمرکی متفاوت است. در مورد نمونه های تجاری، گاهی اوقات کالاهای بیش از 2000 دلار با صدور گواهی ترخیص می شود.

نحوه ی ثبت پته گمرکی

در سال های گذشته اظهارنامه گمرکی به صورت دستی ثبت می شد و نیازی به اظهار کالا نبود. اما با توجه به ابلاغ بخشنامه جدید، معاونان فنی گمرک موظفند در صورت اطمینان از تجاری نبودن کالا، آن را به صورت الکترونیکی در سامانه گمرک اظهار کنند.

ردیف ۴۹ برگ سبز گمرکی چیست؟

در محاسبه عوارض و مالیات، کارت سبز گمرکی باکس 49 شامل کلیه تخفیفات و معافیت ها می شود.

تشریفات گمرکی پته چیست؟

برای ترخیص کالا از گمرک نیاز به انجام چند کار اساسی است که به آنها تشریفات گمرکی می گویند.

مزیت پته

  • بدون نیاز به ثبت درخواست برای ترخیص کالا از گمرک.
  • کالاهایی که توسط گمرک به عنوان بلیت مسافری شناخته می شوند نیازی به کارت بازرگانی ندارند.

تفاوت بین پته گمرکی و برگه سبز گمرکی

دو نوع مدارک ترخیص کالا از گمرک وجود دارد: یکی گرین کارت و دیگری کارت گمرکی

  • برگه سبز: مجوز یا مجوز ورود گمرکی کالاهای تجاری به گمرک ایران.پته گمرکی چیست؟
  • پته گمرکی: مجوز یا مجوز ترخیص کالاهای غیرتجاری از گمرک است.

تفاوت پاته با برگ سبز در این است که برای ترخیص کالا از طریق پته نیازی به تهیه آگهی و ثبت سفارش نیست. در حالی که ترخیص کالا از طریق برگ سبز بستگی به اظهارنامه گمرکی دارد. در فرآیند ترخیص کالا، پته یکی از سریع ترین روش های ترخیص کالا از گمرک است.

نمونه پته

از آنجایی که ترخیص از طریق پات نیازی به اظهارنامه و ثبت سفارش ندارد، کلیه عملیات گمرکی و مجوز ترخیص کالا در پشت قبض انبار ثبت می شود.

تخلف در روند پته 

زیرا طی سال های گذشته تخلفات زیادی در ترخیص کالا از گمرک غیرتجاری به خصوص در نحوه حمل و نقل هوایی صورت گرفته است و بیشتر این تخلفات به دلیل عدم ثبت اطلاعات صحیح کالا بوده است که در حال حاضر در مرحله بازرسی کالا است. و ترخیص، برچسب های گمرکی بسیار سختگیرانه هستند. در زمان ترخیص، برای جلوگیری از تخلف در فرآیند پته، صاحب کالا باید کالای خود را به صورت الکترونیکی اظهار کند.

پته گمرکی به انگلیسی

GENERAL: permit

LAW: receipt typically issued on a small voucher or ticket-type token

LAW: a customs house receipt for dutiable goods • permit

نگاهی قانونی به کالای مسافری

مسافرانی که در ایران اقامت ندارند، می توانند علاوه بر وسایل شخصی که مطمئناً قابل نجات هستند، اقلامی مانند جواهرات شخصی، وسایل قابل حمل مانند عکاسی، دوربین فیلمبرداری با مقدار مناسب فیلم و نوار یا لوازم جانبی، فیلم پروژکتور یا اسلاید، دوربین دوچشمی، آلات موسیقی، ضبط و پخش با نوار سی دی، گیرنده های رادیویی، تلویزیون، ماشین تحریر، ماشین حساب، کامپیوتر شخصی، کالسکه، ویلچر، تجهیزات ورزشی، موبایل، جعبه کمک های اولیه محدوده گمرک طبق تشریفات ورود موقت با ارائه ضمانت نامه.

ورود نهایی اموال شخصی با مسافر را می توان با یادداشت مندرج در بند 135 و بند 138 A.A.Q.A.G انجام داد. به معنای اقلام نو و مستعمل برای مسافر است که معمولاً و معمولاً برای استفاده شخصی او در طول پرواز مورد نیاز است، مشروط بر اینکه جنبه تجاری نداشته باشند (موضوع بند د ماده 1 ق.ا.گ) و جزو موارد ممنوعه نباشند. کالاها . در این صورت تا سقف هشتاد دلار (سالانه) از پرداخت حقوق ورودی معاف و مازاد با وضع دو برابر حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی با صدور گواهی قابل تسویه است. مواردی که در این مقاله توضیح داده شده اند گویا هستند و ممکن است موارد مشابه دیگری را نیز شامل شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره رایگان

"*" indicates required fields